Jak prać ręczniki, aby były zawsze świeże i czyste „do potęgi X”?

Pranie ręczników może wydawać się czynnością prostą, ot wrzucasz je do pralki i pierzesz. Ale odpowiednia technika może znacznie przedłużyć trwałość ręczników. Dziś na blogu przedstawię Wam kilka tipów, które pozwolą cieszyć się czystymi ręcznikami przez wiele lat.

Na co zwrócić uwagę przed praniem?

Po pierwsze – nie należy wrzucać mokrych ręczników do kosza na pranie. To istotne, ponieważ cała wilgoć z ręczników przejdzie na inne rzeczy znajdujące się w koszu, a dodatkowo takie przechowywanie wzmocni nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się nawet po dobrze wykonanym praniu.

Druga kwestia – aby ręczniki zachowały kolor, chłonność i były czyste, przed praniem warto je odpowiednio posortować. Jak? Zacznij od podziału ze względu na kolor i rodzaj materiału z jakiego ręczniki są zrobione. Podobnie jak przy innych praniach, jasne i ciemne kolory należy oddzielić, aby uniknąć przeniesienia barwników. Dodatkowo, ręczniki frotte powinny być oddzielone od delikatniejszych tkanin, takich jak ręczniki z mikrofibry.

Jaki detergent do prania?

Kapsułki czy płyn do prania? Najważniejsze, aby wybrać delikatny detergent do prania ręczników. Akurat z Perlux to nie problem, bo każdy jest skuteczny w swojej delikatności. Zalecam jednak, abyście wybrali do jasnych ręczników kapsułki przeznaczone do jasnego prania i do ciemnego analogicznie.  Perlux hybrydowe kapsułki do prania to skuteczne połączenie proszku do prania z żelem piorącym. Produkt dzięki nowoczesnej technologii Triple gwarantuje skuteczne pranie, ochronę tkanin bez osadów i świeży zapach na długo. Kapsułki „white +” dodatkowo rozjaśniają tkaniny i zapobiegają ich szarzeniu, natomiast kapsułki w wariancie „color” zapewniają utrzymanie żywych kolorów.

Temperatura prania

Zalecana temperatura prania ręczników to 60°C. W tej temperaturze skutecznie pozbędziemy się z ręczników wszystkich zabrudzeń.

A może jeszcze raz je wypiorę?

Prane ręczniki są bardzo brudne, przeszły nieciekawym zapachem? W tym wypadku nie rób ponownie tego samego cyklu prania, a wybierz opcję dodatkowego płukania lub prania wstępnego. Zaoszczędzisz wodę i energię.

Jak uzyskać świeży zapach?

Aby wzmocnić efekt czystości pięknym zapachem, do prania ręczników warto dodać płyn do płukania. W tym celu idealnie sprawdzi się Perlux płyn do płukania tkanin, dostępny w 3 wariantach zapachowych. Środek ten nie tylko idealnie zmiękcza i wygładza tkaniny, ale także dzięki zawartości dodatku perfum nadaje tkaninom piękny, długotrwały zapach.

Suszenie ręczników

Gotowe wyprane ręczniki muszą bardzo dobrze wyschnąć. Jeśli tak się nie stanie, ręczniki mogą nieprzyjemnie pachnieć, a poza tym może na nich wyrosnąć pleśń i trzeba będzie taki ręcznik wyrzucić. Bardzo ważny w procesie suszenia jest jego pierwszy etap – nie przetrzymuj mokrych ręczników w bębnie pralki. Pomimo użytego płynu do płukania mogą one stać się nieświeże. Ręczniki można suszyć w suszarce bębnowej na niskich lub średnich obrotach, unikając nadmiernego wysuszenia, które może sprawić, że ręczniki staną się sztywne i szorstkie. Alternatywnie, można powiesić ręczniki na suszarce na świeżym powietrzu, aby naturalnie wyschły.