Jak prać kurtkę puchową?

Kurtki puchowe to nie tylko element garderoby zapewniający ciepło podczas chłodniejszych dni, są one także inwestycją w wygodę i styl. Jednak, aby zachować ich doskonały wygląd i funkcjonalność, konieczne są właściwe pranie i pielęgnacja. Warto zatem poznać kilka tajemniczych sztuczek, które sprawią, że Twoja kurtka puchowa będzie wyglądać jak nowa przez wiele sezonów.

Wybór odpowiedniego detergentu

 Gdy nadszedł czas – a ten już za pasem –  na pranie kurtki puchowej, warto sięgnąć po delikatny detergent przeznaczony specjalnie do prania ubrań z puchu. Unikaj detergentów z dodatkami wybielającymi lub o silnym działaniu, które mogą uszkodzić włókna puchu. Jeśli nie dysponujesz specjalnym detergentem do prania puchu, to warto wybrać delikatny płynny środek piorący, taki jak Perlux żel do prania universal lub color (w zależności od koloru kurtki). Dzięki swojej żelowej konsystencji łatwo rozpuści się, trafiając idealnie w zabrudzania, jednocześnie nie niszcząc delikatnego puchu. W przypadku kurtek puchowych należy pamiętać, że najlepiej do prania nie używać dodatku płynu do płukania.

Cykl prania i temperatura

Warto zawsze zapoznać się z metką producenta, aby dowiedzieć się, jaka temperatura prania jest wymagana. Zazwyczaj zaleca się wybór programu „pranie ręczne” lub „do delikatnego prania” w niskiej temperaturze, aby uniknąć uszkodzeń.

Suszarka czy suszenie na płasko

 Po praniu kurtkę puchową możesz bardzo delikatnie odwirować. Najlepiej suszyć ją w suszarce bębnowej (jeśli taką posiadacie i jeśli nie ma na metce przeciwwskazania ze strony producenta), dzięki czemu uzyskamy efekt objętości. Korzystając z tego sposobu suszenia wybierzcie program delikatny, max 60 stopni.  I teraz uwaga – warto do suszarki dorzucić piłki tenisowe – rozbijają one puch. Uwaga: piłki można dorzucić już w trakcie procesu prania.

Drugim sposobem jest suszenie kurtki na płasko, rozłożonej na ręczniku. Dzięki temu unikniesz deformacji. Istotne jest jednak to, żeby co jakiś czas kurtkę odwracać i  strzepywać w celu rozbicia puchu.

Usuwanie plam

Jeśli na kurtce pojawiły się plamy, należy je jak najszybciej zetrzeć wilgotną szmatką z delikatnym detergentem. Należy unikać stosowania środków do czyszczenia plam zawierających wybielacze lub silne chemikalia, które mogą uszkodzić kurtkę z puchem.

Przechowywanie

Po zakończeniu sezonu warto kurtkę puchową odpowiednio przechować. Najlepiej jest umieścić ją w woreczku lub torbie z oddychającego materiału, aby uniknąć zapachu stęchlizny i utrzymania jej w czystości.

Pamiętaj, że odpowiednia pielęgnacja kurtki puchowej to klucz do jej długotrwałego użytkowania. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, będziesz cieszyć się komfortem, ciepłem i doskonałym wyglądem swojej kurtki przez wiele sezonów!