Firanki pierzemy nie tylko od święta

    Jak prać firanki?

    Słuchajcie, firanki zawsze warto prać – niezależnie od nadchodzących świąt. Zebrałam kilka najlepszych i sprawdzonych praktyk, które pomogą Wam w skutecznym wypraniu firanek. 

    Jak przygotować tkaninę do prania?

    Przede wszystkim przed praniem należy zdjęć wszystkie haczyki, żabki, zapięcia i inne elementy, który mogłyby odpaść podczas prania. To niezwykle istotne, ponieważ pozwoli na ochronę delikatnych z reguły firan.

    Jak prać firanki – w pralce czy ręcznie?

    Czy pranie firanek w pralce jest dla nich bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – to zależy nie tylko od materiału, ale także od wykończenia firan. Niektóre tkaniny nie powinny być w ogóle moczone, podczas gdy inne mogą być prane tylko ręcznie. Kluczową zasadą jest kierowanie się wskazówkami na metce.

    Pranie w pralce

    Mimo, że firany pierze się dużo rzadziej niż ubrania czy pościel, istotne jest, aby wiedzieć, jak prać firanki, aby uniknąć ich uszkodzenia. Często wykonane są one z delikatnych materiałów i dodatkowo ozdobione, co zwiększa ich podatność na zniszczenie – dlatego wymagają one specjalnego traktowania. Większość firan z powodzeniem można prać w pralce automatycznej. Do takiego prania najlepszy będzie płyn przeznaczony specjalnie do prania firan – np. płyn Perlux do prania firanek w wygodnej saszetce. Jest to środek, który doskonale pierze i przywraca nieskazitelną biel. Dodatkowo likwiduje nieprzyjemne zapachy i żółte plamy z dymu papierosowego.

    Jak prać firanki w pralce, aby uniknąć ich uszkodzenia?

    Przed umieszczeniem ich w pralce, należy złożyć je w kostkę. Firanki wyposażone w frędzle, falbany lub koronki, warto umieść w poszewce lub specjalnej torbie do prania delikatnych ubrań. Dodatkowo można zastosować podczas prania chusteczki wyłapujące kolor, które zapobiegają zafarbowaniu. Ważna uwaga: Nie powinno się przepełniać bębna, firany powinny zająć maksymalnie 1/3 wsadu.

    Jaki środek wybrać?

    Podczas prania zwróćcie proszę uwagę nie tylko na wybór samego środka piorącego, ale także na liczbę obrotów pralki. Dobrze jest zrezygnować  z tych wysokich, mogą uszkodzić firanki (400-600 obrotów). Do prania warto wybrać program przeznaczony do prania delikatnych tkanin, często określany jako “pranie delikatne” lub “pranie ręczne”. To zapobiegnie uszkodzeniu materiału oraz nadmiernemu zagnieceniom.

    W jakiej temperaturze prać firanki?

    Podczas bezpiecznego prania firanek w pralce ważna jest nie tylko prędkość obrotów bębna, ale także temperatura wody. W jakiej temperaturze prać firanki, aby skutecznie usunąć plamy, ale jednocześnie uniknąć kurczenia się tkaniny? Optymalna temperatura wynosi 30-40°C. Pranie w cieplejszej wodzie może spowodować odbarwienie kolorowych elementów oraz deformację materiału.

    Pranie ręczne

    Jeśli masz wątpliwości, czy możesz bezpiecznie wyprać swoje ulubione firanki w pralce, lepiej zdecydować się na pranie ręczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku haftowanych firanek, których delikatne ozdoby mogłyby zostać zdeformowane lub nawet całkowicie zniszczone w bębnie pralki. Pamiętaj, aby podczas prania nie trzeć materiału, a jedynie delikatnie go ugniatać. Zabrudzenia można usunąć za pomocą wody z dodatkiem delikatnego detergentu – tutaj idealnie sprawdzi się Perlux żel do prania universal.  Jest to środek uniwersalny polecany do prania białych tkanin, ale sprawdzi się również w przypadku tkanin kolorowych. Dzięki formule Tripe Care Active usuwa zabrudzenia, chroni kolory i pozostawia przyjemny, kwiatowy zapach.

    Aby wzmocnić efekt, podczas prania ręcznego możesz dodać do wody Perlux wybielacz (dotyczy to białych firan). Zastosowane w tym środku formuły aktywnego tlenu widocznie rozjaśnią białe firanki oraz ochronią je przed ponownym zszarzeniem. Co ważne – produkt nie zawiera chloru, a więc jest bezpieczny zarówno dla użytkownika jak i dla tkanin. W przypadku tkanin z kolorowymi akcentami należy jednak ostrożnie dozować ilość detergentu z wybielaczem, ponieważ nadmierna ilość może spowodować niepożądane odbarwienie fragmentów firan.

    Jak suszyć firanki?

    Nie należy suszyć firanek na grzejnikach i w suszarkach elektrycznych. Zamiast tego lepiej powiesić je nad wanną, aby naturalnie wyschły. Firan nie trzeba przesadnie suszyć. Wieszając lekko wilgotne firanki, zaraz po cyklu prania, unikamy prasowania, ponieważ pod wpływem ciężaru same się ładnie rozprostują.  Wieszanie wilgotnych firan w celu ich rozprostowania najlepiej sprawdza się w przypadku sztucznych włókien np. poliestrowych.

    Jak ułatwić sobie prasowanie firan?

    Aby uzyskać doskonały efekt gładkości i uniknąć uszkodzenia tkaniny, firanki należy prasować w temperaturze 100-140°C. Warto także stosować prasowanie przez bawełnianą ściereczkę, która pomaga uchronić tkaninę przed odkształceniem. W celu osiągnięcia lepszego efektu prasowania podczas prania firan można dodać odrobinę krochmalu.